Jak nie wpaść w pułapkę fake newsów?

Każdego dnia – szczególnie ostatnio – docierają do nas setki, a nawet tysiące komunikatów. Nie wszystkie są prawdziwe. Podpowiadamy w ulotce do pobrania, jak rozpoznać fake newsy oraz o czym wszyscy powinni pamiętać, by nie dać się złapać w sidła dezinformacji.

Internet to jedno z głównych źródeł informacji o wydarzeniach w Ukrainie, w której stronę zwrócone są dziś oczy całego świata. Równolegle do działań militarnych ma miejsce również atak w ogólnoświatowej cyberprzestrzeni. Metody? Szerzenie fake newsów i dezinformowanie społeczeństwa.

Wśród wielu napływających do nas wiadomości są także te niebezpieczne i szkodliwe. Ich autorzy mają jasny cel – wprowadzić nas w błąd i wywołać panikę.

Czym są fake newsy?

Często myśląc o szkodliwych treściach w sieci, skupiamy się na materiałach przedstawiających przemoc, zachowania destrukcyjne i patologiczne. Zapominamy, że również fałszywe wiadomości mogą być niebezpieczne, w szczególności dla młodych odbiorców. W tym trudnym czasie przypominamy, czym są fake newsy i w jakim celu są wykorzystywane. 

Szokują, wprowadzają w błąd i niejednokrotnie naruszają bezpieczeństwo w sieci. Fałszywe wiadomości (tzw. fake newsy) to często przekazy o charakterze sensacyjnym i przesadzonym, publikowane m.in. w serwisach internetowych czy mediach społecznościowych. Ich celem jest manipulacja, dezinformacja, wprowadzanie odbiorców w błąd. Twórcom nieprawdziwych newsów mają natomiast przynieść konkretne korzyści, np. finansowe, polityczne, propagandowe.

Fake newsami mogą być m.in. posty w mediach społecznościowych, newsy w serwisach internetowych, tweety, komentarze pod artykułami, teksty propagandowe, a nawet memy. Szokujący charakter takich przekazów przyciąga uwagę, skłania do kliknięcia, zapoznania się z nimi i podzielenia wiadomością z innymi, co wpływa na szybkie rozprzestrzenianie się szkodliwej treści.

Często zdarza się, że fałszywe wiadomości mają na celu kreowanie nieprawdziwego obrazu rzeczywistości i mogą wywierać negatywny wpływ na emocje, kształtować poglądy czy zachowania różnych grup społecznych. Rozpowszechnianie dezinformujących przekazów w sieci może być wspierane przez np. fabryki trolli.

Fałszywe posty lub strony coraz częściej stają się też narzędziem do przeprowadzenia ataków phishingowych – takie treści mogą zawierać linki przekierowujące do kolejnych, zainfekowanych, witryn internetowych lub kierować na fałszywe strony serwisów społecznościowych, wymuszając zalogowanie i w ten sposób narażając nas na utratę danych lub środków finansowych.

Co najważniejsze, zachowując czujność należy zwracać uwagę dzieciom i młodzieży na potrzebę weryfikowania treści, z którymi spotykają się w Internecie – zwłaszcza w mediach społecznościowych, gdzie publikować może każdy.

Właśnie w tym celu powstała akcja NASK #WłączWeryfikację #STOPdezinformacji i dedykowane jej profile na Twitterze oraz Facebooku. Zachęcamy do przesyłania przykładów fałszywych lub zmanipulowanych wiadomości na adres: informacje@nask.pl – razem jesteśmy w stanie skuteczniej przeciwdziałać dezinformacji!