Wycieczka do Wrocławia

W tym roku szkolnym, w dniach 6-7 czerwca, mogliśmy odwiedzić jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najciekawszych miast naszego kraju, którym jest niewątpliwie stolica Dolnego Śląska – Wrocław.

Dzień 1 zwiedzania miasta rozpoczęliśmy od Muzeum Sztuki Współczesnej. Następnie zwiedziliśmy Panoramę Racławicką – dzieło J. Styki i W. Kossaka, która jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można ogromny relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Będąc we Wrocławiu, nie sposób pominąć również Starego Miasta. Miejsce te ma bogatą historię. Dawniej przyjmowano tutaj cesarzy, karano buntowników, urządzano targi. W centrum starówki wnosi się ratusz z przełomu XIV i XV wieku. Na ścianie zamontowany został zegar z jedną wskazówką i fazami księżyca – bardzo charakterystyczny element Wrocławia. Innym symbolem miasta są krasnoludki: „Czy to bajka czy nie bajka, mówcie sobie co tam chcecie – krasnoludki są na świecie”. Następnie pan przewodnik oprowadził nas m.in. po Katedrze Św. Jana Chrzciciela. Podziwialiśmy również wspaniały Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dzień 2 pobytu w mieście rozpoczęliśmy od Muzeum Pana Tadeusza, gdzie wzięliśmy udział w lekcjach muzealnych. Przespacerowaliśmy się w kierunku Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zachwycaliśmy się piękną Aulą Leopoldina. Wyszliśmy na punkt widokowy Wieży Matematycznej skąd rozciągał się wspaniały widok na panoramę miasta. Następnym punktem programu był przejazd do Ogrodów Japońskich będących kawałkiem żywej, orientalnej kultury w środku Europy, przejście obok Hali Stulecia wpisanej na światową listę UNESCO. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł spacer alejkami ponad 100-letniego ZOO, gdzie kręcono cykl programu „Z kamerą wśród zwierząt”. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska mnóstwo zwierząt. W ZOO nie brakuje elementów nowoczesnej architektury, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Wielkie wrażenie wywarło na uczestnikach Afrykarium. Przedstawiono w nim różne ekosystemy Czarnego Lądu. W podwodnym tunelu mogliśmy zajrzeć krokodylowi w oczy i zobaczyć płaszczkę pływającą nad głową.

Szczęśliwa i pozytywnie zmęczona szkolna grupa turystów z głowami pełnymi niezapomnianych wrażeń wróciła do domu.