22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.  Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych. 

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię” 

W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi. 

Organizacja WWF na co dzień zajmuje się ochroną przyrody. Działacze starają się ratować najcenniejsze przyrodniczo miejsca w ponad 100 krajach na 6 kontynentach. Przyświeca tej organizacji założenie, że myśląc globalnie, należy działać lokalnie. WWF Polska koncentruje się na naszym krajowym bogactwie przyrodniczym. Polskie środowisko naturalne należy do najbardziej unikatowych w skali Europy. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji  WWF Dzień Ziemi. 

Czy ja mogę coś zrobić dla Ziemi? Czy mój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń? TAK, tak i jeszcze raz tak. Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych. Można się zaangażować na wiele sposobów – sprzątając śmieci, sadząc drzewa czy publikując przydatne informacje w Internecie. Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, zatem każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan! 

Quiz do wykonania dla uczniów:

ESCAPE ROOM – DZIEŃ ZIEMI by Ewelina Lorek on Genially

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi zapraszamy z wizytą do Escape Room (link powyżej),  posprzątania własnego podwórka i najbliższego otoczenia, a także  zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu: