Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Siołkowej w grudniu 2021r. otrzymała z programu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, środki na zakup pomocy dydaktycznych w ramach inicjatywy edukacyjnej „Laboratoria Przyszłości”.

Na zakup wykorzystano całą kwotę o jaką szkoła się mogła starać tj. 60 000 tys. zł.

W ramach programu zakupiono całość wyposażenia podstawowego (obowiązkowego dla szkoły) oraz wybrane pomoce   i materiały dodatkowe:

 1. Filament: kompatybilny z zakupioną drukarką 3D, mix kolorów.
 2. Drukarka 3D.
 3. Laptop: Office licencja.
 4. Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami.
 5. Zestaw FORBOT .
 6. Lutownica: Zestaw FORBOT Mistrz Lutowania + stacja lutownicza.
 7. Kamera przenośna cyfrowa.
 8. Mikroport: mikrofon bezprzewodowy mikroport, dwukierunkowy.
 9. Oświetlenie do realizacji nagrań: Zestaw oświetleniowy lampa LED + statyw.
 10. Kardioidalny kierunkowy mikrofon pojemnościowy.
 11. Gimbal.
 12. Aparat fotograficzny .
 13. Gablota zamykana: pod drukarkę 3D.
 14. Tablica ścieralna: ceramiczna w ramie aluminiowej tryptyk – 2 szt.
 15. Klocki konstrukcyjne LEGO Edukacion dla uczniów klas 1-3.
 16. Klocki konstrukcyjne LEGO Edukacion dla uczniów klas 4-8.
 17. Robot do nauki programowania.
 18. Mikropskop wraz z akcesoriami: z kamerą USB + akumulator, walizkowy zestaw barwników i mikroskopowych narzędzi preparacyjnych.
 19. Pen 3D z akcesoriami.
 20. Skaner 3D .
 21. Nagłośnienie zestaw: mikrofon bezprzewodowy podwójny, 2 x kolumna JBL Eon One Compact, 2 x statyw mikrofonowy łamany.
 22. Słuchawki studyjne.
 23. Mobilna szafka z klockami i plastikowymi pojemnikami – Łącznie 1200 elementów.
 24. Schemat poglądowy wraz z akcesoriami: Zestaw znaków drogowych 10 szt.

 

Pomoce te zostaną wykorzystane min.  na  zajęciach takich jak: informatyka, matematyka, biologia, technika, koła zainteresowań (zajęcia muzyczno-wokalne, teatralne) .

Zakupiony sprzęt pozwoli na rozwijanie zainteresowań i talentów,(drukarka 3D, klocki konstrukcyjne, robot do nauki programowania, skaner) na dokumentowanie licznych akademii i występów przygotowywanych przez naszych uczniów, (kamera, aparat fotograficzny), podniesienie jakości przedstawień (nagłośnienie, mikrofony, słuchawki), uatrakcyjnienie lekcji przyrody i biologii, a zarazem bliższe poznanie mikroskopijnych organizmów (mikroskop).

Samo nauczenie się obsługiwania przez uczniów zakupionych przedmiotów da im możliwość zainteresowania się takimi zawodami jak: operator dźwięku, oświetlenia, mikrobiolog, informatyk programista, grafik, a nawet hydraulik czy spawacz.